15. a 16. června 2018 

Lidové sady, Liberec / mapa 

vstupné 150 Kč / dospělí

děti do 15 let zdarma


Program

Greenfest 2018 se blíží. Letos jsme pro vás program rozdělili do 2 dní. V pátek začneme vzdělávacím programem pro mateřské školy, odpoledne bude následovat dílna s Tvoříme z palet a večer přednáška Michala Šperlinga s koncertem Ondry Smeykala. V sobotu pak následuje další celodenní program přednášek, workshopů a hudby.

Změna programu vyhrazena. Těšíme se na vás.

Pódium 1

Přednášky 

Pá 18,00 - 19,30h

V rámci přednášky budou prezentovány nejen příklady jak šetrně hospodařit s vodou v domě a na pozemku, ale i možnosti čištění odpadních vod pomocí kořenové čistírny umístěné na zahradě, střeše, či fasádě domu. V přednášce se dozvíte, jak lze efektivně využít takto vyčištěnou vodu na pozemku a v domě.

 

Michal Sperling je projektant a stavitel kořenový čističek odpadních vod a přírodních koupacích jezírek. V minulém roce se stal vítězem E.ON Energy Globe za svůj dům se střešní kořenovou čističkou na pražské Letné.

 

http://korenova-cisticka.cz/

 

 

zavřít

Pá 20,00 - 21,00h

Vystoupení Ondřeje Smeykala českého hráče na australský domorodý nástroj, který vás překvapí škálou organický rytmů i ambientních atmosfér, které Ondřej již více než dvě dekády svým originálním stylem prezentuje doslova po celém světě.

zavřít

So 13,00 - 14,30h

Věřím, že svobodné bydlení bez závislosti na inž., obchodních i bankovních sítích si zaslouží každý.

"Svobodné bydlení bez závislosti na inž., obchodních i bankovních sítích. To si zaslouží každý. Pratické realizované stavby. Krásný malý 40m2 dům pro dva do 150tis. Kč, nebo rodinný a dokonce i nezávislý dům 100m2 do 600tis.Kč. Byt nebo starý dům lze upravit na svobodné bydlení. 
Domy je možné vidět i vyzkoušet u nás v Eko-osadě Vrbovce a informace a inspiraci sdílet v Živé Ekomuzeum. 
Nemusíte být ekolog, odborník a ani řemeslník na to, aby jste si dokázali sami navrhnout nezávislé a tedy svobodné řešení bydlení."

 

Petr je hlavním lektorem "Školy přírodního stavitelství", léčitel nemocných domů, průvodce tmou. Napsal knihu "Jak na soběstačný dům". Zakladatel sdružení Ekovesnice o.s. a Eko-osada o.z. jenž staví a učí jak dobře a levně stavět z místních přírodních a recyklovaných zdrojů kvalitní obydlí, jenž užitnou hodnotou a energetickou nenáročností předčí dnešní běžnou výstavbu, životností a odolností se vyrovnají. Realizuje stavby z přírodních nebo recyklovaných materiálů. Využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Navrhuje soběstačné domy (i stěhovatelné domy), bez nutnosti napojení na jakékoli sítě. Získávání energie ze slunce a větru. Vše jednoduše, údržbově a svépomocí.

 

ekovesnice.cz

zavřít

So 11,00 - 12,30h

Podíváme se na zaběhlé dojmy o permakultuře a na to, jak permakulturní principy fungují v praxi. Zahrady a farmy, které existují už přes 20 let nám ukazují, kdy volit nové a kdy staré osvědčené postupy.

  • Inspirujeme se ladnými přírodními tvary jako je velmi oblíbená bylinková spirála - jak se staví a jak se rozpadá a proč? Kdy je vhodné a kdy je nutné ji postavit a osázet a čím?
  • Rozebereme (skoro doslova) fenomén vyvýšených záhonů - proč jsou vyvýšené, do jaké výšky je stavět a kdy?
  • Důležité je hospodaření s vodou na pozemku, a tak se dočteme, že každý permakulturní pozemek by měl mít svoje svejly, ale na druhou stranu nemáme příliš zasahovat do půdy a není tedy používání bagru spíše zakázané?
  • Rýt anebo nerýt v permakulturní zahradě? Řešením jsou prý tzv. semínkové bomby - co jsou, kdy je vhodné je použít a co do nich zabalit?
  • Podíváme se i na tvrzení netrpělivého perma-kulturisty: "já nemám čas jeden rok pozorovat pozemek, mám už hromadu načteno, a prostě JDU NA TO!"

A další témata, která bude možné s Katkou probrat i po přednášce na stánku v areálu zahrady, kde bude prodávat literaturu, osivo a mít improvizovanou poradnou.

Katka je permakulturní zahradnice, bylinářka a lektorka na volné noze . Žije permakulturou od roku 1995, zakládá zahrady a komunitní weby, sbírá divoké i kulturní plodiny, z některých vaří ajurvédské masti a nejraději uchovává osivo starých a vzácných odrůd. V současnosti koordinuje Akademii permakultury ČR.

„Nebýt součástí problému je tím nejlepším řešením. “

zavřít

So 15,00 - 16,00h

Jaké jsou nejběžnější výživové omyly a mýty ve zdravé stravě? Jak lze předcházet častým onemocněním pomocí kvalitního jídla? To jsou témata, která často řešíme na každodenní bázi. Odpovědi na tyto otázky a také praktické tipy, jak se s tímto vším poprat v rámci rodiny, práce i volného času poradí známá specialistka na zdravé stravování a zdravotní prevenci.

 

Margit je odbornice na zdravotní prevenci a výživu. Vystudovala farmacii a dietologii v USA. Šíří osvětu, publikuje, přednáší a organizuje semináře. Na svém webu www.margit.cz nabízí pravidelný blog, encyklopedii a první pomoc při řešení zdravotních potíží. Prosazuje Zdravý talíř jako náhradu zastaralé výživové pyramidy. Pomáhá při zavádění zdravé výživy ve školách, institucích a firmách. Vyznává názor, že základem zdraví není farmakoterapie, ale kvalitní strava, zdravý životní styl a dobrá nálada.

zavřít

Pódium 3

Atrium

So 10,00 - 12,00h

DJ s moravskými kořeny žijící v Liberci. Jeho sety, jež mixuje výhradně z vinylů, se vyznačují žánrovou petrostí a najdete v nich jazz, soul, hip hop, crossover, dub nebo reggae.

 

 

 

zavřít

So 12,00 - 13,00h

Seznámíme se s tradičními šamanskými bubny severoamerických indiánů. Dotkneme se jejich síly skrze bubnování. Budeme zkoumat jejich zvuk a skrze něj i sebe sama. Najdeš svůj vlastní vztah k rytmu i schopnost jej tvořit. Vyzkoušíme i hru na a staroslovanskou píšťalu koncovku. Naším záměrem je zažít, že i Ty se můžeš s nástroji snadno spojit a zahrát na ně. Dokonce i tehdy, když si myslíš, že "neumíš na nic hrát".

Pokud ucítíte, že vás některý z nástrojů uchvátil natolik, že si jej chcete pořídit, budete mít možnost si jej po workshopu zakoupit na stánku Davída.  www.ZpevTicha.cz

Zájemci o workshop přijďte k venkovnímu pódiu v zahradě v 11,50h.

zavřít

So 13,00 - 14,00h

Justin Lavash je britským hudebníkem, jehož hudba se ubírá napříč styly mezi blues, folkem a jazzem. Virtuózní hra na kytaru často nechá užaslé publikum s otázkou, jak dokáže jeden muž na jeden nástroj vytvořit polyfonii tolika vrstev.
Základem Lavashova stylu je sice klasická vybrnkávací technika ve šlépějích průkopníků Richarda Thompsona či Johna Martyna, ale v duchu expanze tradičních forem u něj nepřekvapí ani prvky psychedelie, tanečního funky či naopak lyrické anebo dramatické balady. Díky jeho stylu a technice jej vyhledávají čeští umělci Lenka Dusilová, Radůza nebo Monika Načeva.

zavřít

So 14,00 - 16,00h

DJ s moravskými kořeny žijící v Liberci. Jeho sety, jež mixuje výhradně z vinylů, se vyznačují žánrovou petrostí a najdete v nich jazz, soul, hip hop, crossover, dub nebo reggae.

zavřít

So 16,00 - 17,00h

Hravé Hlasy jsou sborem, který se svým všeprostupujícím melodickým vlněním dotkne vaší duše. Jsou intuitivní a tvořiví. Sbormistrovou souboru je LuHawa Goldin, zpěvačka vokální skupiny Yellow Sisters, která je také s pomocí svého souboru autorkou většiny písní.

zavřít

So 17,00 - 18,00h

Typical Stereo hrajou rozmanitý mix různých stylů od gypsy swingu přes funk, pop, klezmer a taky pár lidovek. Původem pouliční kapela vás zahrne silnou vlnou pozitivní energií, její písničky jsou chytlavé a energické. V repertoáru mají originální aranže známých písniček, ale také vlastní věci. Hraní je moc baví a je to poznat!

zavřít

Pódium 2

Workshopy 

So 13,00 - 14,00h

O tom, že lenost nezná mezí... 

 

Žily byly v jednom domku jedna máma se svoji dcerou. Vlastně ony moc v jednom domku nežily, protože dívka byla tak neuvěřitelně líná, že ji máma neustále proháněla s koštětem nad hlavou kolem stavení, aby ji už konečně k nějaké práci přiměla. A právě v tu chvíli jela kolem náhodou královna z nedalekého zámku. Aby máma zamluvila, proč své dítě bije, řekla jí, že dcera je tak moc pracovitá, až ji musí takto od práce odhánět. Pořád by prý jen u kolovratu seděla a předla a předla a předla. K matčině smůle tato překotná výmluva královnu natolik zaujala, že si dívku hned odvedla na zámek. Zásoby královského lnu jsou totiž vskutku královské a navíc, co kdyby se z té sympatické pracovité dívenky vyklubala vhodná nevěsta pro prince.

 

Pohádkovou anekdotu o lenosti a nesplnitelných slibech na motivy bratří Grimmů napsala a s loutkami zahraje Markéta Sýkorová.

zavřít

So 14,00 - 15,00h

Jak žít bez zbytečného odpadu, jednoduše šetřit přírodu i vaši peněženku. Svůj příběh k "zero waste" vypráví a na dotazy odpovídá Michaela Linhová - šéfka bezodpadové domácnosti a matka bezobalového obchůdku v Písku.

Povídání bude o tom:

  • jak jsme se zero waste začínali, i jaké to je žít bez popelnice již dva rok
  • co nás překvapilo, co nás na zero waste baví a co nás štve
  • jak nakupujeme bez obalu a bez odpadu
  • jak si třeba čistíme zuby, jestli si všechno vyrábíme sami a co lze v domácnosti nahradit udržitelnějšími variantami
zavřít

So 15,00 - 16,00h

Přijďte otevřít a rozeznít svůj jedinečný hlas, zazpívat si, pracovat se svým hlasem v příjemé a přátelské atmosféře tvořivé hlasové dílny pod vedením LuHawy Goldin, zpěvačky Yellow Sisters.

Hlasohrátky jsou nejen o zpěvu. Bude to prožitkové i praktické. Zažijete spolupráci, svobodu, vzajemnou podporu, sebevyjadření, osmělování se, splývání, hraní si, rytmus, pulsaci, ale zároveň i možnost seznámit se s technikou přirozeného zpěvu, která nám umožňuje při zpěvu maximálně využít naše netušené schopnosti, ale přitom nepoškodit hlasivky. Pracuje se s bránici, dechem, rytmem, vícehlasy, kánonem, improvizací.

 

LuHawa je úžasná energická pozitivně motivující zpěvačka, členka skupiny Yellow Sisters. Pomůže Vám překonat stud, dovolit si nechat zvukem rozvibrovat celé tělo. Společný zpěv je kromě jiného zážitkem spolupráce a rozšířeného vnímání. Improvizace Vám pomáhají se citlivě napojit na všechny ostatní okolo Vás na vlně kreativity a vzájemné podpory. Přijďte se naladit, zharmonizovat a vycentrovat. Přijďte se projet na Energetické vlně vašeho zpěvu.

zavřít

So 16,00 - 17,00h
Budeme si povídat o možnostech tvoření z bylin a pak si i ukážeme, jak vlastními silami jednoduše vytvořit bylinkovou tinkturu a mastičku.
Workshopem bude provázet bylinářka Marcela Bohuslavová, www.dula-bylinarka-kladno.cz
zavřít

Pódium 4Zahrada

Pá dopoledne

Nabízíme mateřským školkám, dětským skupinám a školním družinám nově environmentální vzdělávací a výchovný program,  který je určen žáčkům zcela zdarma. Děti se budou věnovat aktivitám na podporu porozumění základním ekologickým dějům a zákonitostem. Jejich prostřednictvím si zažijí, osahají a uvědomí si přirozené životní podmínky a jejich vzájemnou provázanost.

Program s názvem Živá zaHRAda - malí velcí pomocníci  obsahuje krátké 5 minutové zahradnické divadélko + zastavení  pro menší skupinky dětí (hry, úkoly, tvoření) včelky, žížalky, šnečci atd. Jak vylepšit zahrádku, aby se našim pomocníkům u nás líbilo a dobře žilo?

 

Program připravuje spolek Semínko země z.s. pod vedením PaedDr. Lenky Hřibové.

 

Pro účast je nezbytné se včas přihlásit prostřednictvím formuláře, který naleznete pod tímto odkazem. Registrace touto cestou je závazná, odhlášení z programu je možné minimálně s týdenním předstihem na emailové adrese benesova.sim@seznam.cz . 

Program začíná v 6 různých časech. Volnou kapacitu můžete průběžně sledovat zde.

 

termín: pátek 15. června 2018 v rozmezí 8:30-14:00

místo: zahrada Lidových sadů v Liberci

časový rozsah: 45 minut

přibližná kapacita skupinky: 20 dětí (možná individuální domluva)

 

Po oficiálním programu dětem k dispozici zahrada a připravené zahradní hry (např. bosá stezka, blátivá kuchyňka, sportovní aktivity...). Areál zahrady můžete využít dále dle svého uvážení, bez časového omezení.

 

 

zavřít

Pá 15,00 - 18,00h

Dílna Tvoříme z palet představí své výrobky z palet a nabídne možnost si z kousků prken také něco vyrobit. Během workshopu se seznámíte s druhy palet a naučíte se vybírat ty správné pro tvorbu nábytku. Naučíte se koncepčně přemýšlet nad tvorbou výrobku a budou Vám představeny běžné používané nástroje a stroje, jenž se používají. Následně si z již připraveného materiálů můžete sami něco vytvořit a donést si to domů. Poradí Vám, jak například vyrobit ptačí budku nebo krmítko, či něco dalšího, kreativitě se meze nekladou. Místo na worshopu je potřeba rezervovat předem prostřednictvím registračního formuláře. Rezervace je závazná. Příspěvek na materiál je na místě 50 Kč. Účast na workshopu je v rámci platné festivalové vstupenky.

Dílnu povede Josef Chmurčiak, zakladatel Liberecké dílny www.tvorimezpalet.cz.

zavřít

So 13,00 - 14,00h

Odejděte z festivalu ve vlastnoručně vyrobených barefoot sandálech

 

Máte rádi nezávislost? Soběstačnost? Nebo jste kreativní a zbožňujete objevovat nové věci, které si můžete vyrobit sami? Napadlo by vás, že to jde i s obuví na léto? A to navíc s obuví velmi zdravou pro vaše celé tělo a za pár kaček? Pokud zatím váháte s odpovědí, zkuste se zamyslet také nad tím, že vše, co si koupíte, musí někdo vyrobit, dopravit, uskladnit atd. A zcela logicky ne bez důsledků pro životní prostředí, pro Zemi. O podílu dětské práce v rozvojových zemích ani nemluvě. Pro inspiraci můžete navštívit například stránky www.pribehbot.cz.

Boty si dosud vyrábí domorodé kmeny pouze z toho, co mají k dispozici z přírody. My jsme na tom přeci jen lépe. Tak to by bylo, abychom to nezvládli J Já jsem si své první barefoot sandály vyrobila poprvé před dvěma roky a od té doby je mají již všichni mí kamarádi, kteří je nesundali z nohy celé léto.

Není to nic složitého. Barefooty, nebo-li styl obuvi, který se co nejvíce blíží zdravému chození „naboso“, je stále více v oblibě. Spolu to zvládneme za hoďku, za dvě a vy v nich můžete rovnou odejít. Budete je milovat.

Těším se na vás.

S láskou Lenka

 

Příspěvek na materiál na místě je 200 Kč.

Pro účast na workshopu, pokud si chcete vyrobit vlastní boty, je nutná registrace - WORKSHOP JE V TUTO CHVÍLI NAPLNĚN. Můžete zkusit štěstí a dorazit na místo jako náhradníci.

zavřít