3. 6. 2017 / od 10 hodin

Lidové sady, Liberec / mapa 

vstupné 150 Kč / dospělí

děti do 15 let zdarma


Program

Greenfest 2017 je za námi, budeme se na vás těšit v roce následujícím. Zde ještě ochutnávka programu letošního ročníku.

 

Pódium 1

Přednášky 

10,00 - 11,00

Permakultura - chytrý, ekologický a energeticky úsporný design. S pomocí permakulturních principů můžeme vytvořit místo, které bude přinášet užitek a radost všem členům rodiny. Permakultura neznamená jen citlivý přístup k přírodě, ale také výnos, který zajistí zdravou obživu lidem, kteří ji jako nástroj používají. V přednášce si ukážeme, jak tyto funkce zakomponovat do návrhu vlastní zahrady a jak tuto zahradu propojit s domem v jeden funkční celek. Ukážeme si jak vytvořit klidné místo pro meditaci, vrbičkový domek pro děti, vyvýšený záhon pro pěstování bylinek a další zajímavé prvky pro přírodní a parmakulturní zahradu – to vše na konkrétním příkladu návrhu zahrady.

 

Denisa Tomášková je permakulturní designérka a lektorka. Studovala u zakladatele permakultury Billa Mollisona a jeho žáka Geoffa Lawtona. Od roku 2007 navrhuje permakulturní systémy, od roku 2010 učí permakulturu. Realizuje a konzultuje permakulturní projekty u nás i v zahraničí. V současné době žije a pracuje ve středních Čechách.

zavřít

11,00 - 12,00

Na přednášce probereme, proč vlastně dětem nošení prospívá a proč ho s takovou vervou vyžadují. Také jaký vliv má nošení na vývoj dětského těla i duše a jak prospívá rodičům. Probereme i praktické otázky: v čem nosit, jak je to s polohami miminka na těle rodiče a jak řešit, když dítě v šátku nebo v nosítku pláče. Budeme se věnovat i tomu, co zajímá právě vás: moc se těším na vaše dotazy a na váš pohled na nošení dětí.

 

Anna Kšírová o sobě: Jsem máma dvou kluků, lékařka, lektorka nošení dětí a spolumajitelka Loktu She. Nošení dětí mě baví po všech stránkách: moc ráda o něm čtu a moc mě zajímá objevování souvislosti mezi nošením a dětským vývojem. S radostí a zapálením podporuji rodiče v Liberci a okolí při nošení jejich dětí a pomáhám jim překonávat potíže, které občas nastanou. Baví mě vymýšlet a navrhovat šátky na nošení dětí a úplně nejvíc ze všeho mě baví nosit své dva kluky a radovat se z jejich blízkosti, vůně a volnosti, kterou mi nošení dává.

zavřít

12,00 - 12,30

Jak společnost bohatne, roste i počet aut především ve městech. Zahlceny jsou vozovky i parkovací plochy, život v rušném městě se stává nesnesitelným​, lidé se stěhují na klidnější předměstí a do okolí města. Lze tyto neblahé trendy změnit? Pomohou menšinové a úsporné druhy dopravy, tedy cyklodoprava a sdílení aut? Jsou to spojenci, nebo konkurenti MHD?

O tom a možnosti jak se zapojit do Carsharingu vám poví Miloš Matoušek, dopravní inženýr, spoluzakladatel Cyklistů Liberecka a iniciátor sdílení aut v Liberci.

zavřít

12,30 - 13,00

Pečujete doma o dlouhodobě léčené dítě či partnera nebo své rodiče a prarodiče? Nevíte si rady s některými situacemi? Alena Kejzarová vám představí organizaci Klára pomáhá, z.s., která se věnuje pomoci rodinám a lidem, kteří dlouhodobě pečují o své nejbližší. Organizace se skládá z týmu poradců, kteří mají nejen odbornou kvalifikaci, ale i osobní zkušenost s dlouhodobou péčí. Info na www.klarapomaha.cz.

zavřít

13,00 - 14,00

Interaktivní divadlo pro děti „Cirkus plný pohádek“ je improvizované divadlo se zapojením obecenstva - dětí. Napovězte 3 slova a rozvine se příběh plný pohádek, kouzel, přírody, zvířátek a světa kolem nás. Divadlo povede Marek Sýkora, herec Naivního divadla, který učí na ZUŠ Jabloném v Podještědí a vede Létající divadlo na kolečkách. 

zavřít

14,00 - 15,00

Permakulturní techniky pěstování na malých prostorech jsou jako stvořené pro využití ve městech, kde je možné najít překvapivé množství koutů vhodných k produkci zdravého jídla, zeleniny, ovoce, bylin či květin. V přednášce si ukážeme jak tato místa využít a zkusit si alespoň část z toho co rádi jíme vypěstovat.

Denisa Tomášková je permakulturní designérka a lektorka. Studovala u zakladatele permakultury Billa Mollisona a jeho žáka Geoffa Lawtona. Od roku 2007 navrhuje permakulturní systémy, od roku 2010 učí permakulturu. Realizuje a konzultuje permakulturní projekty u nás i v zahraničí. V současné době žije a pracuje ve Středních Čechách.

zavřít

15,00 - 16,00

Petr Hanzel vysvětlí, jak lze u nás přejít na bezobalový život a jaké výhody taková změna přináší. Promluví také o velké osvětově-crowdfundingové kampani Bezobalu, která by měla vést k rozšíření zero waste hnutí a zero waste obchodů v Česku. Bezobalu je nezisková organizace, která v Česku šíří koncept Zero Waste – tedy předcházení vzniku odpadu. Inspirují veřejnost, aby se zapojila do Zero Waste filosofie, a proto komunikují s médii, přednáší na společenských akcích i ve školách. V roce 2016 pod záštitou MŽP upořádali sérii akcí Bezobalu o Zero Waste a iniciovali vydání knihy Domácnost bez odpadu od "guru" zero waste Bei Johnson.

zavřít

16,00 - 17,00

Alergie, ekzémy, ADHS, cukrovka a oslabená imunita jsou diagnózy, které lze dle Štěpána a Melanie léčit vyváženou stravou, detoxikací a mentální očistou. Ve své přednášce tak představí 5 kroků, které vám pomohou vzít vaše zdraví a zdraví vašich dětí do vlastních rukou a dosáhnout tak rychlého zlepšení. Ve své práci se oba soustřeďují nejen na detoxikaci organizmu od jedů z našeho životního prostředí, ale i na psychickou rovnováhu. O svých aktivitách informují na svých stránkách www.silaprozivot.com a stejnojmenném Youtube kanále. Jsou také autoři knih “Divoká kuchařka" a "Zelené smoothie”, ve kterých inspirují k tomu, jak můžeme dary přírody zapojit do každodenní kuchyně. 

zavřít

17,00 - 18,00

V roce 2015 se Tomáš a Danka pustili do přírodní stavby. Její využití mělo sloužit pro garáž a tvořivou dílnu jejich spolku. Vzhledem k tomu, že prostor se začal rýsovat do nádherných tvarů a jejich syn prohlásil „vždyť tady by se dalo bydlet“, začali přemýšlet, jak vše skloubit dohromady. Stavba trvala dvě sezony. Nyní v domě již bydlí a testují jak se v něm žije. Příští rok by se rádi pustili do další stavby s využitím nabytých zkušeností. Na přednášce poví o své zkušenosti se stavbou a o tom, jak se dá bydlet přírodně s jedlou zahradou a za úplně jiné peníze, než bývá standartní rozpočet stavby domu. Dozvíte se, jaké použili stavební materiály, jakým způsobem řešili nakládání s odpady a ekologické zpracování WC, jak řešili rozvody elektřiny i vody a vytápění prostoru. V čem se poučili a co by příště udělali už jinak a kde by naopak využili osvědčený postup.

zavřít

Pódium 3

Atrium

9,45 - 10,00

Slavnostní zahájení festivalu, přivítání, naladění, zpěv manter.

zavřít

11,00 - 12,00

La VIDA (španělsky Život) - to je partnerské duo Viktorie a Davído. Jejich tvorba zahrnuje jak rozjímavou tak i dynamičtější hudební improvizaci s rozličnými nástroji - kytara, sundrum, píšťala koncovka, hand pan. Charakteristické jsou něžné i srdceryvné vokály Viktorie. Dialog hudebních nástrojů a zpěvu rozeznívá prostor ozvěnou.

zavřít

12,30 - 13,00

Přijďte se naladit na krásné tóny fujar a fléten Radka Musila. Zazní lidové písně i volné improvizace. Nebude chybět ani krátké seznámení s technikou hry na tyto nástroje, které si budete moci po vystoupení vyzkoušet u Radkova stánku.

zavřít

13,30 - 14,00

Liberecké Black Mountain si pro vás připravili módní přehlídku! Jejich sukýnky jsou pro všechny chvíle všední i nevšední, pro malé i velké, pro všechny dámy. A navíc, se všechny jejich výrobky šijí z měst s výhledem na Ještěd. Na Greenfestu budou mít také prodejní stánek, kde si vyhlídnuté modely můžete zakoupit.

zavřít

15,30 - 16,30

Hygge je skandinávský termín pro umění udělat si živit příjemným a krásným, něco co bychom mohli přeložit jako cool, nebo pohoda. A právě o to se snaží trumpetista Patrik Pelauch a Dj Japko. Jejich spolupráce prezentuje hudbu, ve které se potkává mix různých žánrů (down tempo, drum'n'bass, nu jazz, world music) a živá improvizovaná hra na trubku. Sound Of Hygge citlivě reagují na prostředí i publikum a tak se můžete dočkat, jak příjemné chill out music, tak i energických tanečních setů.

zavřít

Pódium 2

Workshopy 

10,00 - 11,00

Strach často plyne z neznalosti. Proto vás zveme na inspirativní a praktický rychlokurz první pomoci vedený záchranářem Jakubem Kopeckým. Během hodiny získáte důležité především praktické znalosti, aby jste nepříjemnou situaci zvládli a ještě pomohli. Zaměříme se především na dětské úrazy a urgentní život ohrožující stavy. Dejte sbohem bezradnosti a přijďte na kurz.

zavřít

11,00 - 12,00

Vydejte se společně s Melanií a Štěpánem na objevnou cestu po obyčejném trávníku. Nasbírejte si s nimi divokou zeleninu a naučte se připravovat zelené smoothie, které vás opravdu nakopne. Melanie a Štěpán jsou autoři "Divoké kuchařky" a "Zelené smoothie”, ve kterých inspirují k tomu, jak můžeme dary přírody zapojit do každodenní kuchyně a objevit tak neobvyklé chuťové zážitky. U následné ochutnávky na workshopu vám tak rádi zodpoví všechny otázky okolo vaření s divokými bylinami. 

zavřít

12,00 - 13,00

Tělo ženy skrývá různá tajemství. Můžeme poznat mnoho sestav cvičení Čchi-kung, ale jen občas v nich je možné objevit prvky hodící se pouze pro ženy. Proto vznikl systém cvičení, který se Petra Arcimovičová naučila od učitelky Daisy Lee, u které studovala v USA a Polsku. Nyní ho ženám v České republice předává. Je to systém Čchi-kung zářícího lotosu pro ženy. Jedná se o automasáže, stimulace akupresurních bodů, tibetské zvukové cvičení a krátkou sestavu. Cvičení pomáhá harmonizaci hormonálního systému (menstruační cyklus, menopauza, apod.), podporuje při léčbě cyst, myomů, zatvrdlin prsou, či nádorů. Pomáhá regeneraci při stavech po ozařování, podporuje psychiku a ztotožnění se se svojí ženskou energií a uvolnění zablokovaných emocí. Petra Arcimovičová bydlí na Sedlčansku. Věnuje se fyzioterapii a čínské medicíně. Se ženami pracuje již několik let v rámci cvičení Čchi-kung pro ženy. „Je pro mě radostí, když mohu poradit, jak si mohou ženy sami pomoci, jak žít život s větší radostí. Na kurzech vítám ženy všech generací. Srdečně se na vás těším.“

zavřít

13,00 - 14,00

Domácnost bez chemie se neobejde bez ekologické drogerie a kosmetiky. Její výroba je přitom jednoduchá a vystačíme si s ingrediencemi, které dobře známe. Během workshopu si představíme základní suroviny pro úklid domácnosti a probereme některé tipy a triky, třeba jak vyzrát na ucpané odpady nebo leštění kohoutků. A hlavně budeme vyrábět! Tentokrát si umícháme desinfekční sprej, voňavou aviváž, prací prášek a sprej do bot :) Mrkněte se a náš web kosmetikahrou.cz

zavřít

14,00 - 15,00

Nepochopení úlohy dětí a rodičů je zdrojem největší lidské bolesti. I v dospělém věku žijeme jako závislí. Závislost je vztah založený na představě o povinnosti a na pocitech viny. Jak opustit závislost? Jaký je přirozený smysl rodičovství a výchovy? Jaká je přirozená role matky a otce? Jaký vliv má vztah rodičů na dítě? Rozvod? Co se dítě přirozeně učí? Co se stane, když je toto učení se přerušeno?

Věra Kučerová provází jednotlivce a skupiny 25 let. Je matka dvou dětí. Spravuje centrum Sedmikráska v Liberci. Prošla mnoha intenzivními výcviky z oblasti alternativních přístupů k životu a léčení.

zavřít

15,00 - 16,00

Snad všichni si přejeme žít šťastně a spokojeně. Děláme pro to všechno, co umíme. Jíme zdravě, sportujeme, chodíme na kurzy. I přes to se nám v životě nemusí dařit tak, jak bychom si představovali. Někdy se dokonce točíme v bludných kruzích. Čím to je? A co s tím? Haně Rakušanové na tyto otázky odpověděly rodinné konstelace. Pomohly jí uvolnit své talenty, vztahy v rodině uvidět pravdivě, zpracovat těžké životní situace a také lépe nasměrovat svůj život. Na workshopu se s vámi podělí o svůj příběh i o podstatu práce v rodinných konstelacích včetně ukázek.

zavřít

16,00 - 17,00

Na workshopu, který je pro omezený počet účastníků, vás naučíme základní úvaz Kříž s kapsou uvnitř. Je to výborný úvaz na začátek, mnoho rodičů si s ním vystačí jako s jediným. Ukážeme vám všechny vychytávky, které jsme za léta praxe posbíraly - díky nim si při vázání poradíte i s možnými nesnázemi a bude se vám nosit pohodlně. Naším cílem je, abyste odcházeli s pocitem, že to doma zvládnete. Pro těhotné a jejich partnery budou připravené manipulační panenky, k dispozici budou šátky na nošení dětí včetně různých příměsí. Pokud si chcete na workshopu vázání sami vyzkoušet je potřeba se zapsat do registrace na dveřích workshopové místnosti v den festivalu. Zájemci nad kapacitu workshopu se mohou účastnit a dívat se, nebudou však sami vázat. Vázání lze probrat také na stánku Loktu She v zahradě během festivalového dne. 

zavřít

17,00 - 18,00

K bylinkám má Dušan Havlík velice blízko, neboť pracoval 33 roků v lese. Během této práce sbíral a sušil byliny a poté míchal bylinné čaje. Zúčastnil se několika týdenních seminářů v Jeseníkách s bylinářem Pavlem Váňou, se kterým až do jeho odchodu do "bylinkového nebíčka" spolupracoval. Po založení živnosti maséra před sedmi lety, pořádá pan Havlík semináře a přednášky s ukázkou a popisem bylin. Podle reflexní diagnostiky pak na míru míchá bylinné směsi. Ve svém workshopu se bude věnovat praktickému využití bylin k první pomoci v přírodě, posílení zdraví a imunity, včetně praktické ukázky bylin. 

zavřít

Pódium 4Zahrada

11,00 - 11,30

Zveme všechy děti do zahrady pod atrium, zacvičit si s Eliškou. Little Bubbles je dětská jóga s angličtinou pro děti od 3 do 10 let. Protáhneme si naše tělo od hlavičky k ploskám u nohy, naučíme se relaxovat, odpočívat a pozorovat, co se uvnitř nás samotných děje. Budeme se smát, spolupracovat a bude to moc fajn. Podložky s sebou.

zavřít

11,00 - 14,00

Během workshopu se seznámíte s druhy palet a naučíte se vybírat ty správné pro tvorbu nábytku. Naučíte se koncepčně přemýšlet nad tvorbou výrobku a budou Vám představeny běžné používané nástroje a stroje, jenž se používají. Následně si z již připraveného materiálů můžete sami něco vytvořit a donést si to domů. Materiál bude na místě k zakoupení, není součástí workshopu. Kapacita 6 osob, délka trvání 3 hodiny. Místo na worshopu je potřeba rezervovat prostřednictvím registrace na stánku v den festivalu. Dílnu povede Josef Chmurčiak, zakladatel Liberecké dílny www.tvorimezpalet.cz. Účastnit se jí můžete v 11 či 15h.

zavřít

11,00 - 18,00

Pro děti je mimo aktivního programu připravena i relaxační zóna. Nejen děti, ale i dospělí mohou zavítat do odpočinkového stanu, kde budou čteny babičkami zajímavé pohádky. Harmonogram pohádek bude upřesněn, a vyvěšen na stanu, kde se bude číst po celý den. Prozatím vám a vašim dětem prozradíme, že jedna z mnoha knih bude „Skřítek Rozekvítek“ - Rok v přírodě, od autorky Hany Primusové.

zavřít

11,30 - 11,45

Dospělí i děti si mohou vyzkoušet jak funguje spontánní meditace. Při krátkém, jednoduchém cvičení v sedě (ideálně přímo na zemi, tj. s podložkou na trávě) je možné v dlaních i nad hlavou vnímat svou vnitřní mateřskou energii, která v nás postupně probouzí pravé poznání o zásadních hodnotách našeho života a dává nám fyzickou, mentální i psychickou rovnováhu. V našem nitru se při meditaci odehrává evoluční živoucí proces přírody, stačí si pouze přát poznat sebe sama.

zavřít

14,00 - 14,30

Tak trochu jiná jóga upravená speciálně pro muže. Více silová a hodně protahující. Lekce jógy pro muže je přímo přizpůsobena právě mužům tak, aby je nenudila a aby měli pocit, že potrápili i nějaký ten sval. Podložky na cvičení ideálně s sebou.

zavřít

14,30 - 14,45

Dospělí i děti si mohou vyzkoušet jak funguje spontánní meditace. Při krátkém, jednoduchém cvičení v sedě (ideálně přímo na zemi, tj. s podložkou na trávě) je možné v dlaních i nad hlavou vnímat svou vnitřní mateřskou energii, která v nás postupně probouzí pravé poznání o zásadních hodnotách našeho života a dává nám fyzickou, mentální i psychickou rovnováhu. V našem nitru se při meditaci odehrává evoluční živoucí proces přírody, stačí si pouze přát poznat sebe sama.

zavřít

15,00 - 18,00

Během workshopu se seznámíte s druhy palet a naučíte se vybírat ty správné pro tvorbu nábytku. Naučíte se koncepčně přemýšlet nad tvorbou výrobku a budou Vám představeny běžné používané nástroje a stroje, jenž se používají. Následně si z již připraveného materiálů můžete sami něco vytvořit a donést si to domů. Materiál bude na místě k zakoupení, není součástí workshopu. Kapacita 6 osob, délka trvání 3 hodiny. Místo na worshopu je potřeba rezervovat prostřednictvím registrace na stánku v den festivalu. Dílnu povede Josef Chmurčiak, zakladatel Liberecké dílny www.tvorimezpalet.cz. Účastnit se jí můžete v 11 či 15h.

zavřít

16,00 - 16,30

Jóga pro seniory je vedena v klidném tempu, vždy se cvičí s ohledem ke specifickým potřebám každého jednotlivce a s přihlédnutím k fyzickým schopnostem jedinců. Cvičení je šetrné k pohybovému aparátu, využívá vhodné jógové a zdravotní cviky a dechové a relaxační techniky. Podložky na cvičení ideálně s sebou.

zavřít

16,30 - 16,45

Dospělí i děti si mohou vyzkoušet jak funguje spontánní meditace. Při krátkém, jednoduchém cvičení v sedě (ideálně přímo na zemi, tj. s podložkou na trávě) je možné v dlaních i nad hlavou vnímat svou vnitřní mateřskou energii, která v nás postupně probouzí pravé poznání o zásadních hodnotách našeho života a dává nám fyzickou, mentální i psychickou rovnováhu. V našem nitru se při meditaci odehrává evoluční živoucí proces přírody, stačí si pouze přát poznat sebe sama.

zavřít

celý den

Řemesla zapomenutá, znovu nalezená – pro vás děti je připravena festivalová hra. Na řemeslných stáncích si vyzkoušíte práci řemeslníků na vlastní kůži. Zkusíte si výrobit ruční papír, stočit svíčku z včelího vosku, užijete si čtvrthodinku s kovářem, nebo si zahrajete na truhláře. U každého stánku bude připravena hádanka, kterou když splníte a posbíráte jednotlivé odpovědi, odnesete si domů hezkou odměnu.

zavřít

celý den

Dej život rostlině – živé organismy v přírodě nerozlučně patří k našemu životu. Děti si v rámci této dílny zasadí do papírového květníku předem předpěstovanou rostlinu, kterou si odnesou domů. Květník si sami ozdobí  a rostlině dají jméno. Doma pak budou moci pozorovat, jak jim rostlina hezky roste.

Dřevodílna – pilky, svěrák, hoblík, hřebíky a kladívka a spoustu dalšího náčiní si děti budou moci osahat a vyzkoušet. Že práce opravdových truhlářů není lehká a není to žádná legrace, se naučí v rámci dřevodílny, kdy si zkusí vyrobit vlastní dřevěný výrobek, který si odnesou domů.

Vlnodílna - ovčí vlna je mnohdy zapomínaný přírodní materiál, se kterým se dá tvořit spousta krásných a kreativních věcí. V rámci této díly si děti vyzkouší práci s ovčím rounem.

Rodina bez obalu – nezatěžujme přírodu igelitovými pytlíky, vyrobme si plátěné. Děti si v rámci této dílny ozdobí plátěný pytlík, který bude rodina moci využít mimo jiné jako obal na potraviny v domácnosti.

zavřít

celý den

Klacek, hůl, proutek - je nejkreativnější dětská hračka, nástroj. V dnešní době bohužel spoustě dětem nedovolena a nedopřána. Pojďme společně hledat cesty k návratu klacíku do dětských rukou a srdcí. Dětem bude při této aktivitě dopřáno, aby si vyzkoušely možnosti hry s přírodním materiálem v podobě proutku, klacíku a nejen toho.

 

zavřít

celý den

Část zahrady Lidových sadů se promění v bosou stezku, kde si dětí po zutí bot vyzkouší jaké to je, když se lidská kůže dotýká země. Projít se budou moci děti nejen po holé zemi, ale vyzkouší si zde došlap na různé povrchy tvořené přírodními materiály. 

zavřít